Jeseníky

Proč do Jeseníků?

Horský ráj s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady.

Čistý vzduch, klid okolních lesů a krásná příroda. Ideální místo pro strávení rodinné dovolené s dětmi, nebo pro pobyt kolektivu.

V létě stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cyklo–turistiku.

A taky vyhlášená střediska zimních sportů, lázně, památky a kulturní akce.

Od sezóny 2012 nabízejí Jeseníky 35 nových cyklotras

Od sezóny 2012 je zde 35 nových cyklotras

Řada cyklotras prochází i sousedním Polskem

Řada cyklotras prochází i sousedním Polskem

Geopark jeseníky

Jeseníky, to je místo geologických zajímavostí

Jeseníky jako hory

Zahrnují oblast Hrubého a Nízkého Jeseníku, Rychlebských hor, Kralického Sněžníku a území Zlatohorské a Hanušovické vrchoviny.

Dominantou je Hrubý Jeseník s nejvyššími vrcholy – Praděd – 1491 m a Vysoká hole – 1464 m.


Celá oblast vyniká velkým množstvím rozmanitých skalních útvarů a celků, které jsou často atraktivními cíli pěších a cyklistických tras.

Jeseníky jsou důležitou pramenitou oblastí a leží na rozvodí Černého a Baltského moře. Největší a nejvodnatější řekou je Bělá odvodňující Hrubý Jeseník i Rychlebské hory.


Oblast je poměrně bohatá na minerální prameny. Není zde vzácností borůvčí, brusinky a vřes. Níže pak nastupují převážně jehličnaté lesy. V lesích je značné množství lovné zvěře, zejména jelení a srnčí. Krajinu podhůří tvoří mnohotvárná údolí a pahorkatina přecházející do nížin.

V letním období jsou Jeseníky rájem turistů, protože nabízejí nepřeberné množství různě obtížných tras v bohatě členitém terénu s krásnými výhledy. Je zde také několik naučných stezek – Rejvíz, Hornická, Bílá Opava nebo Švagrov. Stále častěji jsou Jeseníky vyhledávány také cykloturisty.


I pro zimní dovolenou jsou Jeseníky ideálním místem. Mezi nejznámější střediska zimních sportů patří Karlov, Červenohorské sedlo, oblast Pradědu, Ramzová aj, které nabízejí kvalitní sjezdovky, ale i velké množství upravovaných běžeckých tras.

Jesenické lyžařské areály

Poznejte širokou nabídku lyžařských areálů

Poutní cesty Jeseníky

Neobvyklá turistika – poutní stezky

Psí spřežení

Vyzkoušejte jízdu psím spřežením

Chráněná krajinná oblast Jeseníky

Byla vyhlášena v roce 1969. Území je z 80% pokryto lesy, převážně druhotnými smrčinami nebo bučinami s mozaikovitě zachovalými zbytky přírodních lesů. Jejím posláním je předat krajinu a přírodní dědictví v co nejzachovalejším stavu dalším generacím.

Klimaticky vhodné podmínky a minerální prameny daly za vznik množství lázeňských měst – např. Jeseníku, Lipové-lázní, Karlově Studánce Velkým Losinám.
    

Četné geomorfologické jevy, jeskyně, kaskády, vodopády, vyhlídkové skály, pestrá květena a bohatá zvířena jsou předmětem zájmu domácích i zahraničních turistů.

 

Levněji než v hotelu