Jeseníky
Proč do Jeseníků?
Horský ráj s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady.
Čistý vzduch, klid okolních lesů a krásná příroda. Ideální místo pro strávení rodinné dovolené s dětmi, nebo pro pobyt kolektivu.
V létě stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cyklo–turistiku.
A taky vyhlášená střediska zimních sportů, lázně, památky a kulturní akce.
Jeseníky jako hory
Zahrnují oblast Hrubého a Nízkého Jeseníku, Rychlebských hor, Kralického Sněžníku a území Zlatohorské a Hanušovické vrchoviny.
Dominantou je Hrubý Jeseník s nejvyššími vrcholy – Praděd – 1491 m a Vysoká hole – 1464 m.
Celá oblast vyniká velkým množstvím rozmanitých skalních útvarů a celků, které jsou často atraktivními cíli pěších a cyklistických tras.
Jeseníky jsou důležitou pramenitou oblastí a leží na rozvodí Černého a Baltského moře. Největší a nejvodnatější řekou je Bělá odvodňující Hrubý Jeseník i Rychlebské hory.
Oblast je poměrně bohatá na minerální prameny. Není zde vzácností borůvčí, brusinky a vřes. Níže pak nastupují převážně jehličnaté lesy. V lesích je značné množství lovné zvěře, zejména jelení a srnčí. Krajinu podhůří tvoří mnohotvárná údolí a pahorkatina přecházející do nížin.
V letním období jsou Jeseníky rájem turistů, protože nabízejí nepřeberné množství různě obtížných tras v bohatě členitém terénu s krásnými výhledy. Je zde také několik naučných stezek – Rejvíz, Hornická, Bílá Opava nebo Švagrov. Stále častěji jsou Jeseníky vyhledávány také cykloturisty.
I pro zimní dovolenou jsou Jeseníky ideálním místem. Mezi nejznámější střediska zimních sportů patří Karlov, Červenohorské sedlo, oblast Pradědu, Ramzová aj, které nabízejí kvalitní sjezdovky, ale i velké množství upravovaných běžeckých tras.
Chráněná krajinná oblast Jeseníky
Byla vyhlášena v roce 1969. Území je z 80% pokryto lesy, převážně druhotnými smrčinami nebo bučinami s mozaikovitě zachovalými zbytky přírodních lesů. Jejím posláním je předat krajinu a přírodní dědictví v co nejzachovalejším stavu dalším generacím.
Klimaticky vhodné podmínky a minerální prameny daly za vznik množství lázeňských měst – např. Jeseníku, Lipové-lázní, Karlově Studánce Velkým Losinám.
Četné geomorfologické jevy, jeskyně, kaskády, vodopády, vyhlídkové skály, pestrá květena a bohatá zvířena jsou předmětem zájmu domácích i zahraničních turistů.